اسطوره و نمایشنامه مده آ ( مرور و دانلود نمایشنامه‌های اقتباسی)

0
209

اسطوره و نمایشنامه مده آ  – نقطه ویرگول

«چرا این نمایش و چرا اکنون؟» این اولین سؤالی است که در یک نمایش دراماتیک پرسیده می‌شود.

محاط بر محیط

این سؤال متأثر بودن یک اثر نمایشی ( و یا داستان) از شرایط زمانه‌اش را نشان می‌دهد.  داستان و نمایش در هر زمانه‌ای متأثر از شرایط است. هر داستان و نمایش- نمایشنامه تحت تأثیر شرایط دوره نگاشته شدنش خلق می‌شود. شرایطی که نویسنده را در برگرفته و بر او و خواننده- تماشاگر تأثیر می‌گذارد. در این تأثیر متقابل، هم محیط (دوره زمانی) و هم نمایش(داستان- نمایشنامه و..) بر یکدیگر اثر می‌گزارند. محیط همان حیاطی است که داستان در آن خلق می‌شود و رشد می‌کند.

در بحث اجرا و بازخوانی می‌توان گفت نمایش همیشه نیازمند تطبیق است. یک نمایش – داستان نوشته‌شده درگذشته، در یک محل و زمان خاص  را به همان شکل در دوره‌ها و شرایط مختلف اجرا نمی‌کنند بلکه نمایشنامه با شرایط جامعه ، زمانه ، نوع درک و امکانات امروز تطبیق داده می‌شود.

اسطوره و نمایشنامه مده آ

محیط در شکل‌گیری داستان‌ها و ایده‌ها و رویکردها در نمایش و نوع درام و شکل آن بسیار مؤثر است. هم در شکل‌گیری و هم در بازخوانی‌ها و ساخت یک اثر اقتباسی. مثال خوب این مسئله را می‌توان در داستان اسطوره مده آ و اقتباس‌های آن دید.

مده آ اسطوره ­ی یونانی؛ داستان زن سرکشی است که پس‌از پی بردن به خیانت شوهرش، خون انتقام در تمام وجودش به جوش می‌آید.

نمایشنامه های اقتباسی از مده آ

ازاسطوره و نمایشنامه مده آ ( مرور و دانلود نمایشنامه‌های اقتباسی)- نقطه ویرگول این داستان اساطیری که توسط اوریپید نگاشته شده. در دوره‌های مختلف اقتباس‌های بسیاری صورت گرفته. و می‌توان گفت با شرایط گوناگون و بسیاری تطبیق داده‌شده است.

می‌شود دید که زن سرکش جادوگر مده آی اوریپید در نمایش شاعرانه آئورلیوپس به یک ایزد بانو تبدیل می‌شود. خدایی که از طرف عوام درک نمی‌شود و به تعبیر آن‌ها جادوگر می‌گردد. مده آ قهرمانی می‌شود در مقابل جهل. هرچه هست و نیست را نابود می‌کند تا چیزی برای افراد نادان نماند حتی به قربانی کردن فرزندانش نیز تن می دهد. دانایی که در میان جمع تنهاست. بینایی در میان نابینایان.

همین مده آ در اثر داریوفو تبدیل می‌شود به مده آیی دیگر با نگاه فمینیستی. زنی سرکش و کاملاً انسانی که نه جادوگر است و نه خدا بلکه عصیانگری است که به خاطر زن بودنش از طرف جامعه بر او ظلم شده. کار داریوفو مونودرامی است که چنان شخصیتش را در نمایش متلاشی می‌کند که هر چه در درون دارد عیان می‌شود و بیرون می‌ریزد.

و یا مده آی سن مدار.  یک درام خانوادگی با جنبه‌های کمدی و ملودرام. زنی ایثارگر و فداکار و این فداکاری به شکل کاملاً متفاوت از دیگر نمایش‌ها نشان داده می‌شود.

این نمایش‌ها نشان می‌دهد که چگونه نوشته هر نمایشنامه‌نویسی اقتباس جداگانه و تطبیق داده‌شده با زمانه خود و نگاه خود است و نشان می‌دهد که خالقان اثر چگونه به سؤال اصلی نمایش دراماتیک پاسخ می‌دهند.

دانلود نمایشنامه های مده آ از نقطه ویرگول

⇓دانلود نمایشنامه مده آ اثر آئورلیوپس

⇓دانلود نمایشنامه مده اثر ژان آنوی

در نقطه ؛ ویرگول بخوانید

مده آ اثر داریوفو و فرانکا رامه ( ترجمه نمایشنامه از نیلوفر بیضایی)

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید