تئاتر شرتولوژی یا تیشرت شناسی (تیشرت ها را بکن)

0
14

نقد و بررسی تئاتر شرتولوژی یا تیشرت شناسی

تیشرت ها را بکن

شرتولوژی یا تیشرت شناسی نمایشی است به کارگردانی و نویسنده گی ژروم پل که در سال ۱۹۹۸ برای اولین باربه بازیگری کارگردانش اجرا شد. این نمایش در سی وششمین جشنواره تئاتر فجر نیز به روی صحنه رفت و بحث های بسیاری هم در ایران بوجود آورد.

فیلم تئاتر شرتولوژی (Shirtologie) یا تیشرت شناسی را در کانال یوتیوب (youtube) نقطه ویرگول ببینید.

فیلم تئاتر شرتولوژی یا تیشرت شناسی (Shirtologie)

شرتولوژی نمایشی است کاملا مدرن با حذف روایت. تلاش نا امیدانه مردی است برای رهایی. رهایی از جامعه ای که بر او تحمیل شده. نمایش دارای سه پرده است. در پرده اول مردی به روی صحنه می آید و شروع می کند به کندن لباس ها. تلاش میکند تا بسیار تیشرت هایی که روی هم پوشیده شده اند را از خود برهاند. تلاش او همراه است با نشان دادن تمام نوشته ها و نمادهای روی تیشرت هایش به تماشاگر.

پرده اول

هر تیشرت را نمایش داده و در می آورد. خواست او برای برهنگی است او می خواهد خودش باشد. عاری باشد از هرچیزی که به نام زندگی مدرن به او تحمیل شده. اما همین که به برهنگی می رسد و تن عریان خویش را می بینند می فهمد که خود این برهنگی هم نشانه است و در تلاش برای در آوردن آخرین نشان از خود تیشرت اسکلتی از بدن انسان را می پوشد که گویی برهنگی را نیز از تن به در کرده تا بخش اول به همان اندازه نا امیدانه که شروع شده بود پایان یابد.

پرده دوم

در پرده دوم اما همه چیز تغییر می کند این بار مرد روی صحنه می خواهد با زندگی و هرچیزی که به او تحمیل شده اخت بگیرد با تیشرت ها می رقصد با آن ها ارتباط بر قرار می کند اما گوی این بار همه چیز حتا بدتر می شود این بار کاملا به سلطه ی پوشیده هایش در می آید و مسخ می شود. از آنها فرمان می گیرد به دستور نوشته های روی تیشرت ها  می خواند و میرقصد و با نوشته ی  “خفه شو و فقط برقص” فقط می رقصد و در انتها برخلاف شروع پرده دوم ولی درست همانند پرده اول نا امیدانه با دستور خاموشی آخرین تیشرت خاموش می ماند.

پرده سوم

پرده سوم این بار به ظاهر تیشرت ها تغییر میکنند و آنچه که مرد پوشیده  تیشرت هایی است با رنگ های متفاوت که شعاری روی آنها نوشته نشده و این بار در انتهای نمایش و در آخرین تیشرت با شعار یک برند ” united colors of benetton” تمام می شود گویی نمایش در پایان به سادگی می گوید هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

تئاتر شرتولوژی یا تیشرت شناسی ؛ نقطه ویرگول

تئاتر شرتولوژی یا تیشرت شناسی نقدی است روشن و مینیمال به جامعه ی مصرف گرای مدرن امروزی. به جامعه ای که ما را در بر گرفته و مارا کالایی می کند همه یکسان. بنر های تبلیغاتی که شعار های این جامعه را حمل می کنیم همه یکجور می پوشیم همه در یک مکان غذا میخوریم هدف ها و آرزوهای یکسانی داریم با این حال  تصور می کنیم که خاص و متفاوتیم ، اندیشمندیم ، نسخه های تبدیل نشده ای از بیل و مارک و غیره هستیم تا با تخیلات اشتباه و دروغینی که داریم فقط مصرف کنیم و زمانی که تاریخ مصرفمان گذشت بمیریم تا نسل جدید یکسان دیگری با مد دیگر ظاهر شده و باز مصرف کند. ما همانند تک بازیگر نمایش مغروقی هستیم که بی سرانجام داریم دست و پا میزنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید