داش آکل صادق هدایت (دانلود و نگاهی به داستانی از مجموعه سه قطره خون )

0
313

داش آکل یکی از داستان های مجموعه سه قطره خونِ صادق هدایت است که در سال ۱۳۱۱ شمسی منتشر شد. نقطه ویرگول ؛ جمال میرصادقی، در کتاب، “جهان داستان ایران” متن کامل  داستان داش آکل اثر صادق هدایت را، همراه با “تفسیر” آن، به قلم خودش، آورده و درباره داستان نوشته است:

«از میان داستان های کوتاهی که از آغاز داستان نویسی در ایران نوشته شده، داستان کوتاه “داش آکل” اثر صادق هدایت، از نظر ارائه مبانی داستان کوتاه نمونه است، و بیشتر ویژگی هایی که برای داستان کوتاه در تعریف آن آورده اند، در داستان “داش آکل” وجود دارد.» «پیرنگ داستان، یعنی شبکه استدلالی حوادث داستان، محکم است.» «اصول و ضوابط داستانهای کوتاه متعارف امروزی، تقریباً به طور کامل در آن رعایت شده است، و به طور دقیق از منحنی سنتی و وضعیت و موقعیت و گره افکنی، کشمکش، بحران، بزنگاه یا نقطه اوج و گره گشایی داستان پیروی می کند.»

هوشنگ گلشیری هم، نظری مشابه دارد: «داستان “داش آکل” هدایت، داستان خوش ساختی است و یکی از سنگهای بنای داستان نویسی معاصر است. کاری به سیاق شاخه ای که موپاسان شاخص ترین نماینده آن بود.»

داستان:

داش آکل لوطی است در شیراز. جوانمرد و عیاش. که اختلافات بسیاری با کاکا رستم دارد. کاکا رستمی که به سبب گوش مالی های داش آکل از او متنفر است. و در کمین انتقام است. اما داستان از کجا آغاز می شود؟ از دلباختگی داش آکل به دختر چهارده ساله حاجی صمد که هنگام مرگ تمام اموالش و خانواده اش را به داش آکل سپرده است…..

اقتباس

فیلم داش‌ آکل به کارگردانی مسعود کیمیایی از داستان هدایت اقتباس شده است.

از متن کتاب

        ” شايد مرا دوست نداشته باشد! بلكه شوهر خوشگل و جوان پيدا بكند نه ، از مردانگي دور است او چهارده سال دارد و من چهل سالم است اما چه بكنم ؟ اين عشق مرا می‌کشد مرجان تو مرا كشـتي به كه بگويم ؟ مرجان عشق تو مرا كشت ..! ”

از روي بی‌حوصلگی زمزمه كرد :

” به شب‌نشینی زندانيان برم حسرت ،

كه نقل مجلسشان دانه‌های زنجير است ”       آهنگ ديگري به یاد آورد، كمي بلندتر خواند :

” دلم ديوانه شد، اي عاقلان، آريد زنجيري ،

كه نبود چاره ديوانه جز زنجير تدبيري !”

دانلود داستان داش آکل نوشته صادق هدایت

داش آکل نقطه ویرگول

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید