عروسک پشت پرده هدایت (نگاهی به داستانی نوشته صادق هدایت + دانلود)

0
583

عروسک پشت پرده، سومین عنوان از مجموعه داستان سایه‌روشن، نوشته صادق هدایت است. مجموعه داستان سایه روشن هفت داستان کوتاه دارد. هفت داستانی به­ نام‌های: س.گ.ل.ل، زنی که مردش را گم کرد، عروسک پشت پرده، آفرینگان، شب‌های ورامین، آخرین لبخند، پدران آدم. که در سال ۱۳۱۲ شمسی به چاپ رسیده است. نقطه ویرگول .

مجموعه داستان سایه روشن

این مجموعه حاصل تلاش‌های صادق هدایت برای خلق داستان‌های نوین پس از خودکشی نافرجامش در سال ۱۳۰۷ در رودخانه مارن در پاریس است. خودکشی که هدایت در مورد آن می‌گوید: «یک دیوانگی کردم به خیر گذشت.» خودکشی که احتمالاً دلیل عاشقانه دارد. شاید بتوان گفت به همین دلیل داستان عروسک پشت پرده، ماهیتی این‌چنین رمانتیک دارد.

داستان
عروسک پشت پرده هدایت
عروسک پشت پرده هدایت

عروسک پشت پرده داستان پسری به نام مهرداد است که در پاریس درس می‌خواند. پسری چشم و گوش بسته و خجالتی ، افسرده و غمگین که در روزی که می‌خواهد خجالت را کنار بگذارد و به قول ناظمش «جرئت داشته باشد.» عاشق مانکنی دست‌به‌کمر زده می‌شود. «به‌طوری‌که بی‌اختیار می‌ایستد و خشکش می‌زند» مانکن یا عروسکی که نه حرف می‌زند نه چیزی می‌خواهد و نه حرکت می‌کند. فقط هست. و این هستیِ زیبایی اوست که اهمیت دارد.

«مهرداد از آن پسرهاي چشم و گوش بسته بود كه در ايران ميان خانواده‌اش ضرب‌المثل شده بود و هنوز هم‌اسم زن را كه می‌شنید از پيشاني تا لاله‌های گوشش سرخ می‌شد.»

«و ديگر از اين زن خجالت هم نمی‌کشید . چون هیچ‌وقت او را لو نمی‌داد و پهلويش رودربایستی هم نداشت و ، او هميشه همان مهرداد عفيف و چشم و دل‌پاک می‌ماند.»

اما ماجرا زمانی درواقع شروع به گسست می‌کند که پنج سال بعد، مهرداد به همراه مانکن راهی تهران می‌شود. اما باوجود پدر مادر مخالف و درخشنده، زنی که برای او انتخاب‌شده، همه‌چیز را از هم می‌پاشد.

درخشنده دخترعموی مهرداد است که پیرو سنت‌ها برای او انتخاب‌شده. درخشنده که در داستان هدایت بدون دیالوگ است می‌خواهد توسط مهرداد دیده شود. و تنها راه‌حل را در شبیه کردن خود به عروسکی می‌داند که مهرداد آن را در پشت پرده‌ای گذاشته است. عروسکی که ما در ابتدای داستان می‌فهمیم چشمانی همچون چشم‌های درخشنده دارد.

«و چیزی که بيشتر باعث تعجب او شد اين بود كه صورت آن روی‌هم‌رفته بی‌شباهت بيك حالت‌های مخصوص صورت درخشنده نبود .»

مجسمه یا تجسم

داستان عروسک پشت پرده داستان تقابل پسری است با خانواده سنتی خودش. داستان عاشق شدن پسری ایرانی به “تجسم” زنی غربی. داستانی استعاره‌ای از تقابل آزادی که بارهایی از سنت امکان می‌یابد.

عروسک پشت پرده هدایت فیلم سینمایی ساحرهاقتباس سینمایی

فیلم ساحره (۱۳۷۶) به نویسندگی فریدون فرهودی و به کارگردانی داوود میرباقری اقتباسی از داستان عروسک پشت پرده، نوشته‌ی صادق هدایت است.

دانلود ؛ نقطه ویرگول

دانلود داستان «عروسک پشت پرده»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید