فیلم ترامبو (Trumbo) نویسنده چگونه مبارزه میکند.

0
638

یک نویسنده چگونه می ­ایستد. چگونه مبارزه می ­کند و چگونه پیروز می­ شود. این خلاصه تمام آن چیزی است که در فیلم ترامبو(Trumbo) با بازی بی نظیر برایان کرانستون به کارگردانی جی روچ و نویسندگی جان مک نامارا نشان داده شده می­ شود. نقطه ویرگول .

نگاهی به فیلم ترامبو

ترامبو در وان ؛ نقطه ویرگول
ترامبو در وان ؛ نقطه ویرگول

دالتون نویسنده ی است عجیب. که فیلمنامه ­هایش را در وان حمام می­نویسد – البته بسیار عجیبتر از دیگر نویسندگان نیست-. نویسنده­ ای با عقاید کمونیستی، و عضو گروه “هالیوود تن” در دوران سیاه مک کارتیسم. دورانی که نام کمونیست با شوروی عجین شده و شنیدن این نام تن بسیاری را به لرزه می ­اندازد. لرزه به وجود آمدن دیکتاتوری و خفگان استالینی آن هم در دل رویای آمریکایی. این دروغ  زندگی افراد  بسیاری را در آمریکا نابود می­ کند.

دالتون ترامبو در این میان  کمونیستی است آمریکایی. کمونیستی با خلق و خوی تند و پا فشار بر عقاید. این ترس آمریکایی و پافشاری ترامبو او را در لیست سیاه قرار می ­دهد وبه زندان می­ کشاند. برای نویسنده ­ای پرکار و خلاق بودن در لیست سیاه و در ادامه آن به نوعی ممنوع الکار شدن بسیار بدتر و آزار دهنده تر از زندانی بودن است.

اما نویسنده پس زده شده برمی خیزد. کاری جز نوشتن نمی داند پس آن را ترک نمی­ کند با نامهای مستعار بسیار فیلم می نویسد تا آنکه حتی برنده اسکار می­ شد و بار دیگر خود را اثبات میکند. این زندگی در خفا همچنان ادامه دارد تا اینکه کرک داگلاس سر می رسد.

دالتون ترامبو برای داگلاس و به کارگردانی استنلی کوبریک فیلمنامه یکی از نمادین­ ترین افراد تاریخ از نگاه کمونیستی؛ یعنی اسپارتاکوس را با اقتباس از رمان پرفروش هاوارد فاست که خود کمونیستی دیگر است، می­نویسد. عجیب است اما رئیس جمهور آمریکا؛ جان اف. کندی به تماشای فیلمی اقتباس شده از رمان یک کمونیست توسط کمونیستی دیگر می رود و در اینجاست که فیلم بسیار جنجال به پا میکند.

این فیلم برای اولین بار نام ترامبو را در عنوان می ­آورد زندگی را دوباره به نویسنده بازمیگرداند. و یادآور می­شود که اگر نویسنده­ ای و کاردیگری نمیدانی پس فقط بنویس.

نقطه ویرگول ؛

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید